bipartite בכיתה

Naukolandiya

מאמרים על מדע ומתמטיקה

Dicotyledonous - זהו מעמד הרב ביותר של צמחים פורחים (כ 75%). מספר המשפחות בכיתה של יותר מ 350. נציגי משפחת bipartite בעלות מבנה דומה של הפרח.

המשפחה ורדיים הוא כולל יותר מ -3 אלף. מינים. ביניהם, עלה, דובדבנים, פטל, תפוח. ישנם עצים, טופס דשא ושיחים. הפרח יש כפול עטיף, כוס חמישה עלי גביע זמין, כגון להקציף, רבים אבקנים עליים (פטל, תות שדה) או אבקנים רבים פיסטיל אחד (דובדבן, תפוח). פירות - תפוחים, אבן פירות, זרעון, או צוות drupe.

בין סוגים רבים של ורדיים, אשר משתמשת אנשים. עצי פרי זה (תפוחים, אגסים, משמשים, שזיפים, וכו '), פטל, תותים. כמו כן רב צמחי נוי (ורד, דובדבן).

ממשפחת הקטניות הוא כולל כ -17 אלף. מינים. חברי המשפחה הזו הם אפונה, שעועית, תורמוס, סויה, תלתן, שיטה, בוטנים ועוד. רבים מהם הם צמחי תרבות הוותיקים. תכונה של קטניות היא שהם נמצאים השורשים של גושי תיקון-חנקן. כל מתחם קטניות משאיר עם stipules.

פרחי שעועית שצורתה במינים מסוימים שתי עליי כותרת התמזגה בבסיס. סה"כ חמישה עלי כותרת, אבקנים עשר. הפרי של השעועית.

קטניות הן מזון חשוב לחיות אוכלי עשב (תלתן, אספסת, בקיה, גמל-קוץ), ישנם צמחי מרפא, צמחי דבש (תלתן, דרגה, תלתן), צמחי נוי (אפונה מתוקה, תורמוס, Acacia).

המצליבים כולל יותר מ -3 אלף. מינים, רוב הצמחים העשבוניים הגוברים באזור הממוזג של חץ הכדור הצפוני. נציגי crucifers המשפחה הם כרוב, צנון, חזרת, חרדל, לפתית, ילקוט רועים, הליבה ואחרים. בין הצמחים תרבות רבים ממשפחת המצליבים, מרפא, נוי, צמחי הדבש יש עשבים רבים.

פרח ממשפחת המצליבים מורכב מארבעה עלי גביע ועלי כותרת, שישה אבקנים, ארבע מהן ארוכה, פיסטיל אחד. פרחים בדרך כלל יוצרים מברשת תפרחת. Silicle פירות או תרמיל.

ביתם של נציגים solanaceous הוא אמריקה. By סולניים כוללים תפוחי אדמה, עגבניות, פלפל, חציל, פטוניה, Solanum ואח.

הפרח סולניים עם חמישה עלי גביע, עלי כותרת ו אבקנים, פיסטיל אחד. עלי הגביע ועלי כותרת הם התמזגו. ברי פירות (תפוח אדמה, עגבניות), או כמוסה (פטוניה, טבק).

המשפחה Asteraceae - זו היא המשפחה הגדולה של המחלקה Dicotyledons. יש כ -20 אלף. מינים. Compositae בכל מקום, רוב נציגיהם - הדשא. תכונה של Asteraceae הם פרחים קטנים שנאספו בסל תפרחת. נציגי Asteraceae הוא חמניות, דרדר, דייזי, אמא-ו-חורג, nivnyak, עולש. הרבה דבש וצמחי מרפא.

Calyx ב פרחים Asteraceae קרובות נעדר, קורולה של חמישה עלי כותרת התמזגו ו נראה כמו צינור, ואת הכרטיסייה משפך. זבוב פירות או זרעון זרעון (שן הארי).

דו-פסיגיים

Dicotyledons (הלטיני Dicotylédones.), או Magnoliopsidy (הלטיני Magnoliópsida.) - מכוסי זרע חלוקת הכיתה. בעובר של dicots הזרע יש שתי cotyledons הפוך בצד, וזה המאפיין העיקרי שלהם, ומכאן שמו. עבור dicots כוללת יותר מ -200 אלף. מינים10 אלף. Genera ו 300 משפחות ). בכיתה זו משלבת שני עצים ושיחים, אך הרוב המכריע - צמחים עשבוניים, אשר מפוזרים בכל קצות תבל. הקבוצה הגדולה ביותר היא המחלקה פורחת, מונה יותר מרבע מיליון מינים.

בניגוד monocotyledons, יש dicotyledons מוליך-קורות פתוחים, באותו גודל מסודר בטבעת, ורקמות חינוכיות מתפתחות בין העץ השיפה (cambium), המספק עיבוי משני. העלים של צמחים אלה יכולים להיות פשוטים או מורכבים, יש Reticulate ורידים. הם בדרך כלל מחולקים הלהב עלה ו פטוטרת. Lamina הנדירה כולו, קצוות או גומחות משוננים. פרחים בת 4 או 5 חברים בו, גם את מספר החלקים של הפרח (עָלֶה גָבִיעַ, אבקן ו carpels) הם בדרך כלל כפולה של 4 או 5. עטיף כפול ביותר מינים. radicle העובר טרנספורמציה בעיקר לתוך השורש העיקרי, מותאמים שנים רבות של קיום. בין נציגי dicotyledonous יכול להיפגש עם תכונות טיפוסיות, ולפעמים עם מאפיינים יותר אופייניים של הקבוצה של monocotyledonous.

שכפול מתרחש באמצעות פרחי bipartite, שבו יש האבקה של גוף נשי אל עליים, אשר מכילה ביצה, אבקה מן האיברים או אבקנים הגבריים. תהליך הנביטה ואת מתחם אבקה עם ביצה בשחלה שנקרא הפריה. האבקה ניתן לחצות או selfing.

לדברי צמיחת הפרי המחזוריים של כל הצמחים נחלקים שנתית, הביאנלה ו רבה שנתית. כל dicot שייך לאחת הקבוצות האלה. בין השנים יש הרבה עשבים גדלים, פרח, לייצר זרעים לקמול בעונה אחת. המחזור של צמיחה והתבגרות של צמח דו שנתי הוא שנים. במהלך העונה הראשונה של הצמח נטוע היטב ויוצר שושנת עלים. בשנה שלאחר מכן, ממשיך לצמוח, לפרוח ולשאת פרי, ולאחר מכן מת. צמחים רבים שנים להתפתח ולגדול במשך שנים רבות, לאחר הגיעו לגיל מסוים, תוך כדי ממשיכים לגדול, פרח ועשה פרי בכל שנה. זה לוקח כמה שנים גדלות.

אם, בהתאם למספר של cotyledons של כל הצמחים נחלקים לשתי קבוצות עיקריות, מבנה הפרח הוא הבסיס להקמתה של משפחות. זה crucifers, קטניות, סולניים, וכו '

Dicotyledons בכיתה

לדברי Takhtadzhyan AL (1987), dicotyledons (Dicotyledones) בכיתה כוללת subclasses 8, המורכבת 429 משפחות, סוגים כ 10,000 ולא פחות מ 190, 000 סוגים.

תת Ranunkulidy (Ranunculidae)

היא מאחדת 3 וכ 13 משפחות, בקרב שבו ידועה ביותר הם המשפחה חשובה ערטניתיים, ראנאנכאלאכאי, פרג, propionic. כדוגמה אנו מציגים המשפחה דגם אופייני ראנאנכאלאכאי.

המשפחה דובשנית (ראנאנכאלאכאי)

הפלורה של נורית הגלובוס יש קצת יותר מ 2000 מינים השייכים 66 סוגים. הפלורה של רוסיה, משפחה זו מיוצגת על ידי 516 מינים מ 35 סוגים.

ראנאנכאלאכאי מגוון גדול. זהו בעיקר צמחים רבים שנתיים עם פשוט או לולבי משאיר peristorassechonnymi; זהו פחות שיחים, ולפעמים - גפנים. שנים הן גם רבות. העלים מסורגים, בלי stipules.

מגוון מבנים דובשנית פרחים מדהים, אבל כל סוגי המבנים ניתן לארגן סדרה רצופה של שינויים הדרגתיים, וחוסר זו של הפסקה זמנית מורפולוגיים מדברים על שלמות המשפחה כפי טקסון. הפרחים בודדים או cyme. השקע יכול להיות קמור, מוארך או הביעו בחולשה.

חלקי פרח ניתן לתאם ספירלה, דהיינו אציקליות פרחים (למשל מ- גלוב - Trollius); חלקים מסוימים של הפרח ניתן לארגן במעגל (ככלל - עלי גביע ועלי כותרת או משאיר עטיף פשוט) והשני (בדרך כלל - androecium ו gynoecium) - מתפתלת, דהיינו פרחי gemitsiklicheskie; פחות כל החלקים של הפרח מסודרים במעגלים (קולומביין - Aquilegia), כלומר מחזורי פרחים.

עטיף יכול להיות פשוט (לרוב קורולה) או כפול המורכב מרכיבים יחד לא התמזגו actinomorphic או zygomorphous.

עבור ראנאנכאלאכאי אופיינית למספר גדול המוגבל של אבקנים המסודרים הליקליים; יש מעט מאוד חברים מספר אבקנים קבועים, מסודר במעגלים כמה (באגן היקוות).

Gynoecium בעיקר בצורה ספיראלית apocarpous נפטרים ואשר יורכבו carpels מספר רב ללא הגבלת זמן; הרבה פחות carpel רק אחד.

העליון שחלות. ביציות רבות, לפחות אחד או שניים מהם. פירות - בעיקר עלונים או אגוזים, פירות יער או לעיתים רחוקות תיבות. מבנה gynoecium והפרות הוא הבסיס של הסיווג של המשפחה. (- בר או כמוס פחות), וכן תת-Vetrenitsevye (Anemonoideae), הכוללים מינים עם פרות כגון אגוז תת-Zimovnikovye (Helleboroideae), אשר הנם צמחים עם עטיף actinomorphic או zygomorphic ויש להם עלון פרי: מטעמים אלה שני subfamilies להתבלט מספיק טוב.

בעיקרון דובשנית - צמחי Entomophilous, אבל מדי פעם יש אבקת רוח וכדומה, rue (Thalictrum), קוהוש השחור (Actaea). מטבעו של חלוקת פירות הוא anemochore ראנאנכאלאכאי, zoochore (במיוחד myrmecochory) ו hydrochory.

באופן כללי, עבור משפחה המאופיינת בנוכחות אלקלואידים גליקוזידים. זה עושה רב הרעיל. יש בין נורית צמחי מרפא (אדוניס - אדוניס vernalis), צמחי נוי (Larkspur - דרבנית, לוחם - Aconitum, קולומביין - Aquilegia). מינים רבים הם צמחים ודבש.

Podkalass Dilleniidy (Dilleniidae)

אחת subclasses הגדולה, כולל סדר 31 ו 95 משפחות. הנפוצים ביותר במדינה שלנו, יש לציין משפחות המצליבים, סגול, דלעת, ערבה, הת'ר, Primulaceae, חלמיתיים, ואחרים. לדוגמה, לשקול את משפחת הכרוב.

משפחת כרוב (מצליבים (Cruciferae))

כיסויים ממשפחת המצליבים בפלורת לעולם על 3200 מינים השייכים 380 סוגים. ברוסיה, במגוון מצליבים גדול מספיק של 466 מינים מ 96 סוגים.

טווח המשפחה מכסה כמעט את הגלובוס כולו (משפחה קוסמופוליטית), אבל לחלק אותו מעדיף באזורים הממוזגים וקר של חצי הכדור הצפוני. המגוון הגדול ביותר של מינים וסוגים מרוכזים באזורי הים התיכון אייר-טורני (אסיה הקטנה), אשר מאפשר לנו לדבר עליהם כעל חלקים של ההיווצרות וההתפתחות של המשפחה הזאת.

ממשפחת המצליבים - בעיקר צמחים עשבוניים, ובהן צמחים רב שנתיים, ו ביאנלה ושנתונים. פחות משמעותי semishrubs, שיחים כמו שיש רק כמה מינים. בין צמחי monokarpichnye מצליבים מיוצגים היטב, t. סוגי E., פריחת פרי רק פעם אחת בחיים ומתים לאחר בשלת זרע. ממשפחת המצליבים הם אחד הבודדים משפחות, אשר מיוצגים היטב Biannuals, כלומר, מינים לפתח בשנה הראשונה באזור לשקע וגטטיבי אווירי בלבד, אשר לאחר מכן overwinter ..; גבעולים עם פרחים, ולאחר מכן אל העובר מתפתח בשנה השנייה של החיים; אחרי צמח הפרי מת. מגע נוסף אל "הפנים" הביולוגיים של המשפחה הוא היכולת של כמה מינים לפתח בבתי הגידול הקיצוני ביותר. חלק מחברי הסוג קרופקה (Draba) נמצאים איי סושי מאחזים הקיצוניים ביותר של האוקיינוס ​​הארקטי. באזורים הגבוהים של המצליבים להגיע לגובה של 5700 מ 'מעל פני הים. תכונה ביולוגית אופציונלית של crucifer הרב היא היכולת מאבקה עצמית גיבוי, אשר מיושמת במקרים בם, מכל סיבה שהיא (בעיקר - בשל תכונות האקלים של השנה), אין חרקים מאביקים.

בין סימני בתחום הצומח יצוין סתם עוד עלים בדרגות שונות של דיסקציה, בלי stipules. אברי צמח תאים מיוחדים המצליבים נמצאים (idioblast) המכיל mirozin. הזרעים ואיברים וגטטיבי מאופיינים בהצטברות של גליקוזידים ושמנים מאכלים, אלקלואידים ושמני שומן. מאוד חשוב הוא האופי של צמח בגירה מידע טקסונומי גופים (אגב, גם מוליד). סוגי ספקטרום שערות מצליבים מרגיל רחב; סוגים עיקריים הם פשוט, בלוטות, מסועף, מפוצל (Malpighian), stellate.

התוכנית הכוללת של מבנה הפרח בתוך המשפחה ולא מונוטונית; ההבדלים הם בעיקר בגודל ובצבע של הקורולה של עלי כותרת.

פרחים actinomorphic, ביסקסואלים, עם עטיף כפול, הבינומית, shestikrugovye.

גביע נוצרת על ידי ארבעה עלי גביע בחינם, מסודרים בשני מעגלים והחזיק בחוזקה אל עלי כותרת במהלך הפריחה. מספר מינים בבסיס עלי גביע שלפוחיות או גומחות עבור צוף.

קורולה - מארבע נפרד, בדרך כלל צהוב או לבן, לפחות - עלי כותרת סגול או ורוד. עלי כותרת בדרך כלל עם ציפורניים ארוכות מסודרים במעגל (כנראה, הם התעוררו ידי המחשוף של primordia שתי האונות). במינים מסוימים עלי הכותרת הם שונים מעט בגודלם, ולאחר מכן להקציף zygomorphic מעט.

יש Androecium ביותר ממשפחת המצליבים שישה אבקנים מסודרים בשני מעגלים: שני אבקנים קצרים מהווים את המעגל החיצוני, וארבעה כבר נמצא במעגל הפנימי. בבסיס האבקנים הם לרוב ממוקם nectaries.

Gynoecium syncarpous, שהוקם על ידי שני carpels התמזג עם המחיצה האורכת. העליון שחלות; הסטיגמה נייח או עמודה, או גינקו דְמוּי רֹאשׁ.

לפיכך, הפרח ממשפחת המצליבים תוכנית המבנה הכללי יכול להיות מוקלט על ידי הנוסחה:

הפרחים אינם חפים ו חָפִית ואסף, בדרך כלל מברשות פשוטות ומורכבות; עם זאת, בתחילת תפרחת פורחים corymbose יש לו צורה, ורק אז, ב פורחים מוארך מאוד, הופך את צורת המברשת.

הסוג העיקרי של פרי - תרמיל. לפעמים יש לו את אף - החלק העליון של השחלה, נטול ביציות. Pod פתחה שתי דלתות. במקביל על הגבעול עדיין מסגרת המקצים התמזגה carpels עם זרעי נושאת קיר השווא שלה נמתחו. מספר המצליבים יש indehiscent, כולו נופל, פירות, או כאלה, אבל רהוטים הפסקות פני odnosemennye מגזרים.

שקיקים, שאורכו אינו עולה או עולה על רוחב של לא יותר משלוש פעמים, שנקרא struchochkami. הם יכולים גם להיות פתח שתי דלתות להיות indehiscent או oreshkovidnymi (sverbigi - Bunias) או שנוסח (כלבי ים קוצני - Crambe).

המצליבים פירות לשאת מספר רב של מידע טקסונומי חשוב מאוד בקביעת אותם.

מצליבים רבים ארוכים בשימוש נרחב על ידי גבר. בין הצמחים השימושיים הם נציגים מכובדים של הסוג Brassica: (. Napus napus var Brassica) מספר רב של צורות של כרוב (צורות כרוב הבר), לפת לפת (ראפה Brassica), לפתית, לפת (. Napobrassica napus var Brassica), חרדל (juncea Brassica) . תפקיד בולט חיי אדם ממלא מינים של הסוג Raphanus: צנון ירקות (sativus var sativus Raphanus.), צנון (radicula var sativus Raphanus.) וצנון פרוע עשב ממאיר (צנון מצוי). זה כבר מעובדות ארוכה ידי גרגיר אדם (שחליים sativum) וכפר חזרת (רוסטיקנה Armoracia). בנוסף צמחים צמחי ומספוא יש במשפחה ואת גרעיני שמן צמח - חרדל, אונס, סטיבה Camelina (סטיבה Camelina), דקורטיבי - gillyflower (מנתור), סגול לילה noctule (מַעֲרִיב matronalis), צביעה - איסטיס צביעה (איסטיס הצבעים). בנוסף צנון פרא להזכיר, בין הרבה עשבים ממשפחת המצליבים - vulgaris Barbarea (vulgaris Barbarea), arvense חופניים (חופניים arvense), ילקוט רועים (pastoris-בורסה יַלקוּט), ואחרים.

מצליבים רבים ממלאים חשוב, ולעתים - תפקיד חשוב הצמחייה באזורים רבים.

די טקסון גדול המכסה 39 הזמנות 170 משפחות. להלן מתואר שלושה חשיבות מרבית המינים העשירים של נהדרת למש' והצומחת של ארצנו: ורדיים, קטניות מטריה.

משפחת ורדיים, או רוז (ורדיים)

ורדיים המשפחה מכסה יותר מ 3 אלף מינים השייכים לכ 100 סוגים. במדינה שלנו, ישנם כ 630 מינים מ 60 סוגים.

בני המשפחה נפוצים כמעט בכל רחבי הגלובוס, אבל את המגוון הגדול מאופיין אזור מתון וסובטרופיים של שני האונות, בפרט - באזור הממוזג של חץ הכדור הצפוני.

משפחת מכסה מגוון רחב של צורות חיים של צמחים: עצים נשירים וירוקי עד, שיחים נשירים וירוקי עד ושיחים, עשבים רב-שנתיים ושנתיים. עלים חלופיים, לעתים רחוקות - היפך, פשוט או מורכב, בעיקר עם stipules.

פרחי תפרחות בודדות או (שומר מברשת, מטרייה, וכו '), בעיקר actinomorphic, לעתים רחוקות - zygomorphic. הפרחים הם ברובם מחזוריים, לפחות - gemitsiklicheskie, ביסקסואלים, עם עטיף כפול, בדרך כלל חמש membered, לפחות ארבעה או שישה membered.

קיבול בצורות שונות: בדרגות שונות, קמור, שטוח או קעור. מאפיין של המבנה ורדיים בתחום היצרני הוא hypanthium חינוך. Hypanthium הנובעת היתוך של קיבול רקמות נפוחות עם עלי גביע בסיסים, עלי כותרת ו אבקנים. זה יכול להיות צורה שונה, מרקם וצבע, והם לעיתים קרובות מעורבים היווצרות הפרי שנקרא "שקר". hypanthium עסיסי ובשרני מקדמת חיות פירות וזרעים.

גביע בדרך כלל מורכב מחמישה (ארבעה) זמין, שנותרו עם פירות, ירוק - עלי גביע (לפחות מוכתם). לפעמים נדמה שהוא מביע נוצר epicalyx stipules התמזגו עלי גביע הסמוך pairwise.

Svobodnolepestny קורולה, חמישה, לפחות ארבעה עלי כותרת לבנים, צהוב או ורוד בעוצמות שונות, לסירוגין עם עלי גביע.

Androecium תמיד מחזורי, שלוש או יותר חוגים, וכל אחד מהם 5 או 10 אבקנים.

Gynoecium apocarpous נדירות syncarpous, carpels של כמויות שונות (מ -1 עד gynoecium apocarpous אם carpels מרובים ממוקמים על כלי קיבול קמור ספירלה.

הוא שולט על השחלה העליונה, לעתים רחוקות חצי נחה או להקטין אותו. עם תא אחד בשחלה או (עבור carpels ההתגבשות המשולב) multilocular שני, עם ביציות אחד או יותר, לפחות רבים מהם.

רבים ורדיים בין androecium ויצרו gynoecium רולר nectariferous, לעתים קרובות הנובעים staminodes. מאפיין Entomophily.

הפרות ורדיים הם מגוונים מאוד. בין הפרות הנפוצים ביותר apocarpous mnogooreshek עלון רב polydrupes. mnogooreshek Specialized אשר מסודרים אגוזים יבשים בודד על הקיבול הבשרני המורחב, שנקרא פראגה או zemlyanichinoy; זה מאפיין של תותי סוג (תות השדה). Tsinarody - mnogooreshek נוצר Hypanthium הבשרני urceolate קעורה - אופייני לסוג Rosehip (רוזה). בשנות ה שזיף תת-- odnokostyanka פירות monomeric. כל הפירות syncarpous ב תת-תפוח הם סוג תפוח. הזרעים של ורדיים בדרך כלל אין האנדוספרם.

ורדיים הם בעלי חשיבות מעשית רבה, במיוחד באזורים הממוזגים של חצי הכדור הצפוני. הנה, מספר רב של צמחים פירות יער מטופח של המשפחה הזאת, וגדל ריבוי שימושים דקורטיביים מרפא.

ורדיים המשפחה מורכב 4 subfamilies: Spireynye (spiraeoideae), ורוד (rosoideae), תפוח (תפוחיים) ו שזיף (Prunoideae).

פרפר משפחה וקטניות (Papilonaceae (Fabaceae))

אחת המשפחות הגדולות, המאחד כ 18,000 מינים מ 650 סוגים. העושר של מינים, שלוקח במקום שלישי בקרב המשפחות של מכוסים ומקום 2 (לאחר Asteraceae) בתוך הכיתה של bipartite. ברוסיה ישנם כ 730 מינים של כ 50 סוגים.

המשפחה אזוריות מכסה כמעט את הגלובוס כולו. בין הקטניות ידועות כמעט לכל צורות חיים, למעט טפילי epiphytes. כמה נציגים של העץ מגיעים 80 מטר גובה, ומצד שני, כמה שנים עשבוניות להגיע לגודל של כמה סנטימטרים.

העלים מסורגים, לעתים רחוק הפוכים, עם stipules, בדרך כלל נמשכים לאורך כל החיים של הגיליון. Stipules רוב הצמחים הם בחינם, כמה - התמזגו עם (עלה תלתן - Trifolium) פטוטרת. העלים הם בדרך כלל מורכבים: parno- ו מנוצה פעם אחת, trifoliate, לפחות - לולבים (תורמוס - Lupinus) או פשוט.

פרחים בדרך כלל נאספים תפרחות (ראש מברשת, לפחות - מטרייה או אוזן); הם zygomorphic, pyatikrugovye, חמש membered, עם עטיף כפול. Calyx gamophyllous, שגוי (bilabiate) או כמעט נכון, subulate עם חמש או יותר או פחות שיניים רחבות ורידים אורכים ניכרים.

חובט בדרך כלל choripetalae, papilionaceous: אונה עליונה (מפרש דגל) - אונות הגדולה, השנייה צד (כנפיים או מטקות) והשנייה נמוכה, בדרך כלל התמזגה בסירה שנקראת עם בוטה או נמשכים בצורה של קצה המקור.

Androecium מורכב מעשרה אבקנים בשני סבבים, לעתים רחוק פחות מ אבקנים; הם יכולים להיות חופשיים (mnogobratstvenny androecium) או התמזגו לתוך צינור (odnobratstvenny androecium), אך רוב הזנים גדלים יחד גדילים 5 אבקנים אבקנים 4 עיגולים חיצוניים ומקומיים, ואחד נשאר חופשי (dvubratstvenny androecium).

צינור אבקני שנקרא pryamosrezannoy אם חוטי אתרים חינם נושאת ואבקנים, באותו אורך או משופע לחתוך אם אבקנים יותר נמוכים הממוקמים באמצע הצינור, פתיל החוטים ביחד במרחק גדול יותר מאשר לרוחב.

השחלות מעולות, בדרך כלל מוארך, וצדדיו דחוסים, עם תא אחד, לפחות, כתוצאת מחיצות שקריות אורכות, bilocular (מינים רבים של קדד). ממרומי השחלה בזווית כדי שהוא עוזב את הטור (stilody), לעתים קרובות עם אלכסונית שערות זקנו, לעתים רחוקות הסטיגמה דְמוּי רֹאשׁ. השחלות מוקפות הצינור אבקנים, מסתיים ללא החוטים מסודרים סביב stilodiya. אבקנים עם gynoecium הממוקמים בתוך הסירה. רבי מיני proterandrous. פרחי Entomophilous ויש מספר עיבודים ייחודיים האבקה על ידי חרקים. מאבקים נפתחים לפני בחשיפת ניצן ואבקת פרחים מצטברות הסירה, אשר, יחד עם משוטים שיורדת מתחת למשקל של החרקים על הפרח המצומק; עם העלי עם אבקנים משתחררים עם כוח דוחף את האבקה מהסירה. בצמחים מסוימים (אפונה) הוא עדיין האבקת הניצן מתרחשת.

פירות - בוב. טופס שעועית הוא מגוון מאוד. בהתאם לאופי של זרעי הפיזור שלהם עשוי להיות שעועית polyspermous, חושף שני דשים על גבי אותם carpel תפר midrib הגחון (דרגה, אפונה); indehiscent המכיל מספר קטן של זרעים (תלתן); lozhnodvugnezdnymi, שסתומי חזרה (קדד בסדרה); מפרקים (coronilla, מִשׁנֶצֶת); odnosemennymi, indehiscent, oreshkovidnymi (אספרטט). זרעים ללא האנדוספרם, נבט מכילים גדול עם שני cotyledons מסיבי.

על השורשים של חלק גדול של מיני קטניות הם גושים המתרחשים כתוצאה מהפצה של רקמות parenchymal של השורשים עקב כניסתה וההתישבות של חיידקי תיקון-חנקן אנדוגניים של הסוג Rhizobium. הם מסוגלים להשתמש החנקן המולקולרי אטמוספרי בחינם על ידי החדרת אותו לתוך מחזור חומר ביולוגי במערכות אקולוגיות. חומרים חלבון המיוצר על ידי rhizobia, באמצעות צמחים ממשפחת הקטניות. כאשר שורשים מצמיתים וחלקים צמחיים אחרים צברו עתודות כבול חנקן אורגני להיכנס הקרקע, לאחר הפירוק והעיבוד של סוגים אחרים של חיידקים, הוא מקורות תזונת חנקן בצמחים ירוקים. תכולת החלבון הגבוהה בכל האיברים הם חברים נכבדים משפחה זו של צמחים ממשפחות אחרות.

בני המשפחה ממלאים תפקיד חשוב בחיי אדם. התכולה הגבוהה של חלבון הזרעים, שמן שומן ועמילן מגדיר שווי המזון להאכיל ביותר שלהם. עם זאת, קטניות ידועות לא רק כמזון, צמחי שמן ומספוא. זה כולל מספר תרופות יקרות, vitaminonosnyh, סוגים דקורטיביים וטכניים.

Umbelliferae (Umbelliferae (סוככיים))

יחד עם מצליבים, מטרייה אחת המשפחות הטבעיות כמה צמחים פורחים, ידוע ומכובד מאז ימי קדם. השתייכות המשפחה הזו הן לעתים רחוקות מאוד גורם שום ספק אפילו בוטנאי הטירון.

הפלורה של העולם לעת הזו, ישנם יותר מ 3000 מינים של מטריה השייכים לכ 300 סוגים. משפחת פלורה רוסית מיוצג על ידי 268 מינים מ 96 סוגים.

המשפחה היא כמעט קוסמופוליטית, אך נוטה מטריה בעיקר באזור הממוזג של שני האונות.

זהו בעיקר עשבוניים צמחים (צמחים רב שנתיים, ביאנלה ושנתונים), לפחות - שיחים, שיחים או עצים קטנים. בין מטריה פחות או יותר monocarpic. יורה מעובה בדרך כלל עם בלוטות נפרדות; internodes קרובות מפוספס או מצולע, לעתים קרובות ריקה מבפנים. רוב שלצמחים יש מכולות הפרשה בכל האיברים. עלים פשוטים (לפחות - קומפלקס) חלופי, עם בסיסים מורחבים או נפוחות כמו נדני amplexicaul ללא stipules. צלחת אדוקה נדירים כולו (ב thoroughwax - Bupleurum), בדרך כלל זהה - או palchato- peristo- גזורה שוב ושוב.

הפרחים קטנים, התאסף סוג התפרחת cyme, לפחות - אל מטריות משותפות או תפרחות דְמוּי רֹאשׁ. בבסיס הקרני תפרחות פשוט ממוקמות לרוב עלים קטנים הנמצאים כיסוי מוצאם משאיר תפרחת פרחים שוליים. עלים אלה יוצרים מעטפת שנקראה. השמשיות המורכבות להבחין עטיפה obortochku (בבסיס העלים הקרניים מסדר שני). נוכחותו או היעדרו של עטיפה או obortochki, ואם זמין, המספר והצורה של העלים הוא דמות טקסונומיות חשוב במשפחה.

פרחים הם בעיקר actinomorphic Umbelliferae, פרחים או תפרחות הגבול עשויה לנבוע עלי כותרת zygomorphous התפשטות אחידה. הפרחים בדרך כלל ביסקסואלים, חמישה membered, ארבעה מעגלים.

העטיף כפול, אבל הכוס היא בדרך כלל לא מפותחת או מיוצג 5 שיניים, לעתים רחוק מאוד, זה מורכב 5 עליי גביע קטן בחינם או בכלל לא מפותח.

קורולה של 5 בחינם, בדרך כלל לבן או ירקרקה, לעתים רחוקות - צהובה, ורודה או כחלחלה עליי כותרת korotkonogotkovyh, לעתים קרובות לכאורה מְפוּרָץ בראש בשל קפדן תחוב בתוך פרח סופי הכיפוף. עלי הכותרת הם מחוברים אל החלק העליון של השחלה. קורולה אונות חלופית עם עלי גביע.

Androecium מורכב מחמישה אבקנים לסירוגין עם עלי כותרת. חוטי זכרונות ארוכים, ב ניצן מקופל לתוך פרח, ורק מאוחר יותר מתקפלים בחוץ. פרחים הם בדרך כלל proterandrous. המאבקים ליפול בקרוב לאחר פריחת הפרחים.

gynoecium Syncarpous מורכב משני carpels, כל השחלה חריץ bilocular מכיל ביצית בוגרת אחת. שני ברים, עם עמודות תת בלוטים משופרים (nectaries) בבסיס. סטיגמות דְמוּי רֹאשׁ. חץ נחות השחלות לעתים קרובות, שכן כל חלקי הפרח מצורפים להלן podstolbiev המהווים את החלק העליון של השחלה.

הנוסחא הפרחונית הבאה משקפת את המבנה כי הרוב המכריע של מטריה:

ההתמקדות של המידע טקסונומי היקר ביותר הן הפרות של המטרייה. פיצול שבר פרות לשתי mericarp odnosemennyh תלוי על bifid עמודה או נוֹשֵׂא פְּרִי סניפים יצר של carpels חלקי קצה קורות המוליך. הפרי נקרא מטריית visloplodnik או dvusemyanki. כל mericarp בדרך כלל עם חמש צלעות אורך עיקריות שבו מסודרים הקורות המוליכים. לפעמים שקעים לפתח צלעות משני בין הצלעות העיקריות. הצורה והגודל של הפרות, בצורת הקטע שלה צלב, האופי והגודל של הצלעות, בנוכחות אלה מיני קוצים, ווים וקבצים מצורפים אחרים להתפשט, את הפרטים של המבנה האנטומי שלו - מאפייני טקסונומיות גדולים, שהן ההנחיות הטקסונומיה של מש' טקסונומית קשה זו.

זרע חזק אל המעטפת, או תתמזג עם זה. יתר על כן עובר האנדוספרם הזרע מכיל מפותח, את הצורה שבה יש גם משמעות טקסונומיות.

אמברלה קרובות לשחק תפקיד חשוב הצמחייה באזורים רבים. כמו צמחים לעתים די חזקים, הם לעתים קרובות לתת תכונות הספציפיות של נופי ירקות. אז, בערבות באחו של החלק האירופי של היבטים רוסיה וסיביר הלבן במהלך מינים פורחים לספק אֲחִישֶׁבֶת (אֲחִישֶׁבֶת) ו seseli (Sasill). ביערות נשירים כשכבה הדשא דומיננטי הפועל goutweed קרובות אַשׁוּחַ (podagraria Aegopodium). באזורים מסוימים של נופים ייחודיים אסיה המרכזית נוצרים על ידי מַקֵל רב (כלך).

העושר של שמני אתריים, שרפים וחניכיימיים, אלקלואידים וכמה קבוצות אחרות של חומר אורגני גרם היסטוריה תרבותית ארוכה של מינים רבים. אלה כוללים ירקות (גזר - גזר הגינה, גזר לבן - סטיבה Pastinaca, סלרי - כַּרפַּס graveolens, פטרוזיליה - Petroselinum), שמן חיוניים (כוסברה או כוסברה - Coriandrum sativum, קימל - Carum Carvi, אניס - Anisum vulgare, דיל - Anethum graveolens) ו עשבי תיבול (אניס, אנג'ליקה - archangelica officinalis, שן עמי - עמי visnaga, חזוק - כלך). מטריית החלק מאוד רעיל (רוש - רוש maculatum, אבן דרך רעילה - Cicuta virosa).

הקבוצה הגדולה ביותר עד מספר המינים, כוללים מינים רבים מאוד מיוחדים של צמחים פורחים. הוא כולל 11 הזמנות 66 משפחות.

משפחה לוֹעָנִית (לועניתיים)

משפחה זו, יחד עם שני הבא, המכונה לעתים קרובות את הסדר Trubkotsvetnyh (Tubiflorae). זה די קיבוצי טבעי כולל כ 10 משפחות (בנוסף מתאפיין בהמשך המשפחות לוֹעָנִית, זיפן ו סולניים כאן כוללים, למשל, ידועות במש' שלנו Labiatae, polemoniaceae, Convolvulaceae), מאופיינים בקווים כלליים, ארבעת הפרחים העגולים חמש membered עם עטיף כפול להקציף sympetalous .

By לוֹעָנִית כולל כ 3000 מינים מתוך מעל 200 סוגים. ברוסיה יש יותר מ 370 מינים של כ 35 סוגים.

בני המשפחה מפוזר כמעט בכל רחבי הגלובוס, אבל בעיקר באזורים ממוזגים.

הרוב המכריע של מינים של המשפחה - צמחים רב שנתיים עשבוניים או שנתיים; ביניהם, לכבוש semiparasites מקום מיוחד (חיטה פרה סוגים - Melampyrum, רעשן - Rhinanthus), טפילים (lathraea - Lathraeca squamaria) ו saprophytes (או saprotrophs). הם תופסים הרבה פחות מקום גפני המשפחה, שיחים, שיחים ועצים.

עלים פשוטים, בלי stipules, חלופי (לעתים רחוקות הפוכה או ועיגולים), בדרך כלל מוצק, לעתים רחוקות - peristoraschlenonnye (נולד Mytnik - Pedicularis). מנקודת האנטומיים סממנים אופייניים בנוכחות חבילות fibrovascular השני (הפנימי) גדיל השיפה; ובכך קורות bikollateralnye.

פרחים על גבעולים ללא חפים, יחיד או תפרחות (אוזן מברשת ואל.). Chetyrehkrugovye פרחים, ביסקסואלים, עם עטיף כפול, zygomorphic, לפעמים כמעט actinomorphic (Mullein - בוצין), שונה לגמרי עקב הפחתת ואיחוי של גופים מסוימים.

Calyx gamophyllous, חמש, לפחות - של ארבעה עלי גביע, בדרך כלל zygomorphic שנותרו פרי.

קורולה sympetalous, בדרך כלל חמש, לפחות - של ארבע עלי כותרת. צינור קורולה של אורך וצורה שונים, לפעמים עם שלוחה (פישתן - בפשתנית). אם השפה שתי שפתיים, העליון קורולה מורכב משני נמוך - של שלושה עלי כותרת.

Androecium בדרך כלל ארבעה אבקנים dvusilnyh אבקן החמישי לפעמים כמו staminodes. אבקנים חמש (mullein) נדיר או שניים (חיש - ורוניקה). אבקנים חלופית עם עלי כותרת, להשחיל אותם לגדול אל הצינור קורולה.

syncarpous Gynoecium של שני carpels התמזגו בשנת המטוס החציוני.

השחלות מעולה, bilocular, עם ביציות רבות. הבסיס ממוקם בדרך כלל בשחלה nectary. טור עם דְמוּי רֹאשׁ או סטיגמה bilobed. פירות - כמוסה, לעתים רחוקות - פירות יער או drupes.

חשיבות גדולה מעשית לוֹעָנִית יש לבני אדם. הם צוברים glucosides, וזו הסיבה שהם לא נאכלים על ידי בעלי חיים. עם זאת, יש כמה צמחים ערך מרפא (mullein, אצבעונית - דיגיטליס, פישתן - בפשתנית); מינים מסוימים הם התרבו כמו נוי (calceolaria - Calceolaria, פרח הקוף - פרח הקוף, Snapdragon - לוֹעַ הָאֲרִי); לוֹעָנִית רבה - עשבים (רעשן, Eyebright - ליופרזיה).

בוראג המשפחה (זיפניים)

במשפחה, יש יותר מ 2000 מינים של כמעט 100 לידות. ברוסיה, ידוע 187 מינים השייכים 30 סוגים.

משפחה רחבה, אבל בעיקר - באזורים סובטרופיים יבש של חצי הכדור הצפוני.

המשפחה כוללת מגוון רחב של צורות חיים: דשא (שנים שנתיות), שיחים, וכן באזורים הטרופיים - הגפנים, השיחים והעצים.

עלים, חלופי פשוט, בדרך כלל כולו, ללא stipules, בדרך כלל בוטה עם שערות נוקשות. עם זאת, הנוכחות של סוגים שונים של שיער קשה מאוד מאפיין את זיפן בתחום ופירות וגטטיבי כולו.

פרחים בדרך כלל actinomorphic (לעתים נדירות - zygomorphic), ביסקסואלים, חמישה membered, ארבעה מעגלים. בדרך כלל הם ללא ציפוי העלים חפים ומסודרים תלתלים או תלתלים של dichasia (סוג זה של תפרחת מאוד אופייני זיפן).

עטיף כפול. Calyx spaynolistnaya אבל עלי גביע התמזגו הם לעיתים קרובות רק בבסיס. Calyx מאוחסן פרי, לפעמים תוך מתרבים.

קורולה Sympetalous, עם זמן (Lungwort - Pulmonaria) או בקיצור (זכריני - סמוך לקרקע) צינור הפרח. הצורה של קורולה היא מגוונת, לפעמים זה יכול להיות zygomorphic (חבורה - Echium). גרון קורולה קרובות נוצר בצמחים עליי כותרת בצורת קפלים, שיניים או חבילות שיער (שנקרא privenchik) חסימת גישת חרקי פרח unsprayed והגנה על החלקים הפנימיים של הפרח במי גשמים.

Androecium חמישה אבקנים, שומרת על הצינור קורולה ו לסירוגין עם עלי כותרת.

Gynoecium syncarpous של שני carpels. bilocular מעולה, ראשון שחלות, עם שתי ביציות בכל locule; ובהמשך בין הביציות להתעורר קיר שווא ואת השחלה הופכת ארבע התקרחות. טור אחד, והשאיר את הפער בין השחלה להבים (מ. א Ginobazichesky). סטיגמה כולו, לפחות - משוט. בסביבות חתיכת נוצר בשחלה או להב הדיסק nectariferous.

הפרי של שבר - cenobia, ברוב המקרים מורכב מארבעה חלקים נופלים oreshkovidnyh odnosemennyh - Eremo. Eremo הרבה מינים prisemyannikom, נוצר משקע או מן nectaries ועובדים על מנת למשוך הנמלים להפיץ אותם. זרעים ללא האנדוספרם. כמה מינים טרופיים שאינם המתפרקים פרות עסיסיים kostyankoobraznye.

כפי שקורה עם לוֹעָנִית, צמחים שימושיים כוללים זיפן הוא קטן מאוד. צמחים אחדים הם דבש (Lungwort, דממו כתמים); יש צמחי מרפא נוי ("הליוטרופ - עוקץ, זכריני, comfrey - Symphytum), עשבים הידועים גם ורעילים (חבורות, chernokoren - לָשׁוֹן הַכֶּלֶב, krivotsvet - Lycopsis).

משפחת הסולניים (Solonaceae)

המשפחה כוללת כ 2500 מינים השייכים לסוגים 80-90. במדינה שלנו יש רק כ 35 מינים (20 מהם - מעובדות) מ 10 סוגים, אולם הם חיוניים מבחינה כלכלית מחייב לשקול המשפחה הזאת בקורס הקצר שלנו.

סולניים נפוץ באזורים ממוזגים, סובטרופיים ו הטרופיים, אבל בעיקר הרבה מהם בדרום ומרכז אמריקה.

בקווי הרוחב הממוזגים של סולניים מיוצגים בעיקר על ידי צמחים עשבוניים, באזורים טרופיים נשלטת על ידי שיחים (לפעמים מתולתל ולטפס) ועצים.

הסולניים הם עלים פשוטים מן השורה, כולה או גזור, בלי stipules.

כמו לוענית, הם bikollateralnye חבילות fibrovascular עם השיפה פנימי.

פרחי מראה actinomorphic, אך לעתים קרובות כתוצאת ההעמדה האלכסונית של השחלה ביחס למישור החציוני של הפרח הם zygomorphic מעט. תפרחת Tsimoznye, מסוף או בבית השחי (תלתלים), לעתים רחוקות בודד פרחים.

פרחים דו מיניים, ארבעה מעגלים, עם עטיף כפול.

Calyx gamophyllous של 5, לפחות - 4 או 6 עלים, מתמידים פרי; לפעמים היא מתגברת לאחר הפריחה לגמרי מכסה את הפרי (physalis - Physalis).

sympetalous מקצף של חמישה עלונים, intergrown ובמידות שונות; בדרך כלל הוא פתוח נרחב, צינורי סיבוב, בצורת פעמון, בצורת משפך, לפחות - צינורי או bilabiate.

Androecium של חמישה אבקנים, חסיד אל צינור קורולה ו לסירוגין עם האונות שלה. מאבקים הם קבועים בדרך כלל, חרוט הממוקם סביב טור חריץ אורכי נתיחה או בשיא. הסוג של ארבעה מאבקי התקרחות, אבל לפעמים, כתוצאת חורבן המחיצות בין ארובות - דו התקרחות.

Gynoecium syncarpous של שני carpels. העליון שחלות, מקשה אחת, שתיים-התקרחות, לעתים רחוקות - עם תא אחד (לפעמים כתוצאת מחיצות כוזבות, - A התקרחות שלוש או חמש), עם ביציות רבות בכל קן. שליה, שאליו מחוברת ביציות, מסיביות, המחובר לקיר המפריד בין החריץ. טור אחד, עם הסטיגמה כולו או bilobed.

פרות - יער, drupe (לעתים נדירות - kostyankovidny) או תיבה.

רבי הסולניים הם רעילים בשל הנוכחות בם של אלקלואידים רעילים. עד סולניים כוללים רבים כלכלית צמחי תרבות חשובים: מזון (תפוחי אדמה - tuberosum Solanum, עגבניות - lycopersicum esculentum, מתוק או פלפלים - פלפל, חציל - Solanum melongena), תרופות (בלדונה - אטרופה בלדונה, ושיכרון - שיכרון ניז'ר, Scopoli - Scopolia carniolica), דקורטיביים (טבק ריחני - Nicotiana affinis, פטוניה - פטוניה hybryda, דומדמניות קייפ) וטכני (טבק הזה - טבק ו זיון - Rustica Nicotiana).

אחד הגדולים שבהם מבחינת subclasses של צמחים פורחים. המשפחה הנרחבת ביותר וידועים Campanulaceae ו מורכב.

משפחה Asteraceae (מפת סיביות) (מורכבים (Asteraceae))

Asteraceae - אחת המשפחות הגדולות של צמחים פורחים, כובש את השני (אחרי סחלבים) במקום על מגוון המינים בפלורת בעולם (בנוסף, הוא המשפחה הגדולה בתוך הכיתה של bipartite). היא כוללת 25 000 מינים של כ 1300 לידות; ברוסיה ישנם כ 2000 מינים של כ 120 סוגים.

רוב Asteraceae - צמחי מרפא רב שנתי או שנתי, ולפעמים - שיחים ושיחים ננסיים; באזורים טרופיים וסובטרופיים ישנם שיחים ועצים קטנים, גפנים, צמחים בשרניים (גזע עלים).

עלים פשוטים, בדרך כלל ללא stipules, עם כולם או בדרגות שונות lamina גזור; לפעמים עלים מורכבים. Phyllotaxy כמעט תמיד חלופי, לעתים רחוקות הפוך או verticillate. לעתים קרובות עלי השושנה. במינים רבים יש mlechniki בכל אברי הצמח או מהלכי שרף.

פרחים הם תמיד תפרחות - סלים, אשר ניתן להרכיב לתוך תפרחת מורכבת יותר (מכבד מגן מורכבות et al.). Basket - A תפרחות סוג מורכב למדי. סל המיטה הינו שלוחה של ציר התפרחת, שטוח, קמור או קעור, נוצר בעיקר, לפחות חלול, חלקה, מגולענים, חשוף או מכוסה כיסוי עלים (חפים) בצורת סרטים, זיפים או שערות.

בתחתית העלים connivent הפסגה הממוקם סל, במצטבר להרכיב את העטיפה. פלאיירים מעטפת עשויה להיות צורות שונות, צבעים ועקביות: .. Grassy ירוק, קרומי, קרומי, עם הנספחים או בלי שורה אחת, פעמיים ברצף או רב-שורה, מְרוֹעָף, וכו 'המבנה ואת הסדר הדדי משאיר את העטיפה יחד עם הצורה של החלק התחתון של הציר של סל לקבוע את הצורה עטיפות בכלל. חפים כמוסים מכסים קצה עלים (כלומר. א מורפולוגית נמוך) סל פרחים. מספר העלים לעטוף המיקום שלהם, צורה וצבע, יחד עם הצורה ומאפיינים של סל המיטה הן דמויות טקסונומיות חשובות טקסונומיה של המשפחה.

סלסלות בדרך כלל מכילים הרבה פרחים, לפחות הם פורחים אחד או שניים. הפרחים הם ביסקסואלים בסוג, אבל לעתים קרובות בשל חוסר התפתחותו של androecium או gynoecium הם זכר או נקבה, ובהעדר מהם - מיני. פרחים נייחים, או כולם אותו הדבר (סלי gomogamnye) או פרחים החציוני סלים שונים מהקצה (הסלים heterogamic), actinomorphic או zygomorphic, ארבעה מעגלים, חמש membered, עם עטיף כפול; השחלה נמוכה.

Calyx וא-טיפיות Compositae מייצג שפה קרומית בראש השחלה; לפעמים זה מורכב מחמישה עלי גביע קרומי קרובות - בלתי נראית עלי גביע ישונה להטחת, שערות או זיפים להרכיב ציצת ​​(Pappus), המתפשטת כאשר הפרי leafjet.

מטבעו של סימטריה ועל היתוך של עלי כותרת, קיומו או אי קיומו של androecium ו gynoecium של משפחת להבחין בין חמישה סוגים של פרחים:

1. Tubular - עם צינור ארוך, בדרך כלל כלפי מעלה מתרחב, עם pyatizubchatym איבר קצר נוצר עליי כותרת צמרות רופפות. פרחים דו מיני, לעתים רחוקות - הומו, actinomorphic. הפרח צינורי הוא הסוג המקורי במשפחה.

2. ריד - הם ביסקסואלים, עם צינור קצר גפיים pyatizubchatym צלחת. מקצף ריד נגזר צינורי; odnoguby נוצר קורולה, שממנו מרחיב תפס צינור בעל חמש שיניים לאורך הקצה בהתאמה של השתתפותה היווצרות של חמישה עלי כותרת. פרח ובכך zygomorphic.

3. infundibular - מיני, ארוך מעוקל כלפי מעלה צינור קורולה משופרת מאוד עם מספר רב של שיניים עקב עיכול חלקי של מסתיימת ללא עלי הכותרת. פרחי zygomorphic, נמצאו רק בשולי הסלים והפונקציה למשוך חרקים מאביקים.

4. bilabiate - הומוסקסואל או ביסקסואל, עם צינור ארוך למדי, אשר יוצא מן השפה העליונה של שתי השיניים בחינם שפות עלה תחתונות של הלשון עם שלוש שיניים בחלק העליון. פרח Zygomorphic.

5. Lozhnoyazychkovye - נגזרים bilabiate פרחים על ידי קיצור צינור וצמצום של השפה העליונה; עלייניים בדרך כלל, לפחות - מיני. לשון שקר נוצר על ידי שלוש אונות, כפי שצוין על ידי שלוש שיניים על החלקה העליונה. פרחי zygomorphic, הממוקם ממש בקצה של הסל.

מקור המכשיר androecium Asteraceae ואין לו אנלוגים במשפחות אחרות של צמחים פורחים. הוא מורכב חמישה אבקנים לסירוגין עם עלי כותרת. סיבים בסיסיים שומרים על צינור קורולה. מאבקים קבועים, ליניארי, בעיקר דבוק הצינור סביב הטור. לעתים קרובות המאבקים יש נספחים הנובעים בסיסי חיבור או מאבק. מאבקי פתיחה לתוך החלל של חריצי אורך הצינור, ואת האבקה מגיעה הסטיגמה, מכוסה שערות.

gynoecium Psevdomonomerny מורכב carpels התמזגה שני להרכיב שחלה עם תא אחד נמוכה עם ביציות רק, שחלות מצורפות בתחתית. הבר ארוך, דמויי חוט, מחולק לשתי אונות בראש, לפיו לפעמים יש עיבוי או טבעת גורפת את שיער. פירות - זרעון עם ציצת ​​שערות מחובר ישירות לחלק העליון של השחלה, או טיפוס על פירות על האף, בוקעים מחלקו העליון של השחלה. לפעמים achenes ציצת ​​בוז (חמניות). התפשטות פרות תורמת לא רק על קו הרכס, אך החף, אם הם ניתנים עם ווים או בליטות אחרות. זרע יחיד ללא האנדוספרם ואת העובר גדול תופס כמעט את כל חלל הפרי ולעתים קרובות התמזג עם המעטפת.

עבור חלק Compositae (שן הארי - Taraxacum, ההירציונים - Hieracium) המאופיינת האפומיקסיס, כלומר התפתחות של זרעים ללא הפריה ... Compositae יש ערך כלכלי רב כמזון, שומן זית, חריף, ארומטי, מרפא, נוי ואפילו צמחי גומי.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

3 + 6 =